Co to znaczy że mieszkanie jest bezczynszowe?

W dzisiejszych czasach wielu deweloperów sprzedaje tak zwane mieszkanie bezczynszowe. Jak sama nazwa wskazuje nie płaci się w nich czynszu. Trzeba jednak pokrywać wydatki remontowe. Jaka jest jednak różnica?

W potocznym języku czynsz obejmuje także:

  • opłatę za wodę, ścieki, wywóz nieczystości
  • opłatę eksploatacyjną (za oświetlenie i sprzątanie klatki)

Powyższe musimy płacić zarówno w mieszkaniu czynszowym jak i bezczynsznowym.

W bezczynszowym natomiast nie płacimy opłaty na fundusz remontowy. Jeśli ulegnie awarii dach budynku mieszkańcy ustalają na radzie jaka firma wykonuje remont i ile wynosi składka na konkretny remont.

W czynszowym mieszkaniu płacimy co miesiąc opłatę, np. 2 zł za m2 mieszkania i po jakimś czasie nieruchomość „ma odłożone na koncie” konkretne pieniądze za które realizowane są remonty.

2 myśli nt. „Co to znaczy że mieszkanie jest bezczynszowe?”

  1. Nasza spółdzielnia miała dużo pieniędzy na funduszu remontowym. Obiecano nam gruntowny remont klatek. Nadeszły rządy solidarności, hiperinflacja i pieniądze przepadły zero remontów przez 10 lat.

    Teraz idą czasy Kukiza i znowu będzie to samo dlatego przestrzegam młodych przed kupowaniem nowego mieszkania we spółdzielni.

  2. Syn kupił mieszkanie w Warszawie na ostatnim piętrze – tzw. poddasze. Leje mu się na głowę bo wskutek uszkodzenia dachu przez grad. Wymieniono dachówki ale uszkodzona jest jakaś folia czy coś: nie wiem nie znam się (JESTEM KOBIĘTĄ!).

    Zgłaszał ten problem na zebraniu mieszkańców: członkowie rady mieszkają na parterze i ignorują problem! Syn rozważa zatrudnienie firmy dekarskiej na swój koszt i dochodzenia zwrotu kosztów na drodze sądowej. Niestety aby prawnie rozpocząć remont wymagana jest zgoda wspólnoty mieszkańców. I kółko się zamyka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *