Stać Cie na używany samochód za 30000 zł? to stać cie na zakup nowego mieszkania!

Dokładnie to policzyliśmy! Jeśli kogoś stać na zakup używanego auta, trochę lepszej klasy jak np. Audi A4, Alfa Romeo 159, BMW 3, Citroen C5, Honda Accord, Renault Laguna, Mercedes C itp. to stać go również na zakup mieszkania na kredyt!

Wydawać by się mogło niesamowite, ale koszt utrzymania, podstawowego serwisu i wymiana samochodu co 5 lat na nowszy model za 30 tysięcy złotych kosztuje tyle co spłacanie kredytu mieszkaniowego i opłata rachunków. Co więcej, auta tańsze za 20, 15, 10 czy 5 tysięcy złotych wcale nie kosztują proporcjonalnie miej jeśli chodzi o koszta utrzymania.

Wydawać by się mogło niesamowite, ale koszt utrzymania, podstawowego serwisu i wymiana samochodu co 5 lat na nowszy model za 30 tysięcy złotych kosztuje tyle co spłacanie kredytu mieszkaniowego i opłata rachunków.
Co więcej, auta tańsze za 20, 15, 10 czy 5 tysięcy złotych wcale nie kosztują proporcjonalnie miej jeśli chodzi o koszta utrzymania.

W naszej symulacji zakładamy, że osoba ta również dysponuje kwotą 30000 zł na początek i nie musi jej pożyczać w banku. W przypadku zakupu mieszkania kwota ta zostanie przeznaczona na jego wykończenie, w przypadku auta na zakup pierwszego auta. Kredyt na mieszkanie będziemy spłacać przez 30 lat. Ale mieszkanie nawet po 30 latach będzie nadawało się do dalszej eksploatacji. Niestety samochód używany będzie wymagał wymian by zachować wartość użytkową (nikt nie jeździ jednym autem 30 lat).

Miesięczne wydatki osoby, która zdecyduje się na zakup mieszkania

rata 1050 zł
rachunki 500 zł
piwo w domu 62 zł
suma 1612 zł

Przy zakupie mieszkania został także uwzględniony program Mieszkanie dla młodych, który zmniejsza kwotę kredytu o 10%.

Miesięczne wydatki osoby, która zdecyduje się na zakup samochodu używanego

paliwo 480 zł
naprawy 300 zł
„odkładanie” na nowe auto co 5 lat (utrata wartości samochodu) 333 zł
piwo w barze (31) 155 zł
suma 1268 zł

W obliczeniach zostały jeszcze uwzględnione… wydatki na piwo. Kawaler, który ma mieszkanie pije piwo w domu z kolegami a osoba, która nie ma własnego mieszkania musi chodzić do baru…

Mieszkanie kosztuje tylko trochę więcej… ale w sumie mniej. Dlaczego?

Osoba, która zakupiła mieszkanie będzie posiadać mieszkanie warte np. 200000 zł. Z kolei osoba, która miała samochód sprzeda go (samochód za 30000 zł po 5 latach) za zaledwie 12000 zł.

Oznacza to że realnie zwrot z inwestycji kupującego mieszkanie wyniósł 555 zł a kupującego samochód zaledwie 33 miesięcznie! Różnica wynosi aż 522 zł podczas gdy kwoty ponoszone miesięcznie przez „inwestorów” różniły się zaledwie o 344 zł.

Można więc stwierdzić, że długoterminowo zakup mieszkania za 250000 zł wychodzi taniej niż zakup auta za 30000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *