Na parterze czy na piętrze?

Mieszkanie na parterze

Mieszkania na parterze są najchłodniejsze. Większe jest również ryzyko włamania do takiego mieszkania. Łatwiej jednak wnieść zakupy czy meble. Łatwiej jest osobie starszej czy na wózku inwalidzkim dotrzeć do niego gdy nie ma windy. Ten ostatni aspekt powinien być szczególnie ważny dla osób, które kupują mieszkanie na wiele lat: nigdy nie możemy być pewni swojego stanu zdrowia i swoich bliskich za kilkadziesiąt lat. Sceptycy kupowania „mieszkania na parterze na starość” podkreślają, że gdy nie będą mogli na wózku inwalidzkim wjechać do własnego mieszkania to po prostu je zamienią. Póki co te na parterze i tak są najtańsze.

Mieszkanie na piętrze

Mieszkania na piętrze wydają się optymalne dla młodych ludzi, którzy nie mają problemu z wejściem po schodach. Warto jednak pamiętać, że wchodzenie na 4-te piętro jest uciążliwie nawet dla młodych osób: wracanie do samochodu po zapomniany telefon z 4-rtego piętra być może ćwiczy pamięć ale nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu.

Mieszkanie na wysokim piętrze

Choć dla niektórych wyjście na balkon na 7, 10 czy jeszcze wyższym piętrze wywołuje zawroty głowy i objawy lęku wysokości to dla osób, które długo mieszkają na wysokim piętrze takie mieszkanie ma zazwyczaj więcej zalet niż wad. Z wysokiego piętra widzimy w oddali różne obiekty. Patrzenie w dal sprzyja wypoczynkowi oczu. Widok z wysokiego piętra jest często sporo ładniejszy niż z niskiego piętra. W mieście również mniej odczuwamy hałas a smog, który powstaje ze spalin jest mniej intensywny. W bardzo wysokich budynkach – np. Gwiazdy w Katowicach, czy Cosmopolitan w Warszawie podczas silnych wiatrów odczuwalne są odchyłki budynku od pionu.

 

Mieszkanie na ostatnim piętrze

Specyficznym piętrem jest piętro ostatnie. Ostatnie piętro ma pewne zalety:

  • chodzący po nocach sąsiedzi nie hałasują
  • nad naszym balkonem już nie ma żadnego innego: zmniejszamy tym samym liczbę „gapiów”, którzy nas obserwują

Ale posiada również kilka wad:

  • latem jest najcieplej
  • zimą nad poddaszu bywa zimniej niż na przedostatnim piętrze (w zależności od ocieplenia budynku)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *

Poradnik dla kupujących mieszkanie