Ogrzewanie

Kupując mieszkanie w bloku mamy do wyboru zazwyczaj kilka rodzajów ogrzewania:

Ogrzewanie gazowe – każde mieszkanie w bloku posiada termę gazową, która odpowiada za ogrzewanie pomieszczeń oraz ciepłej wody. Dodatkowo musimy płacić za regularne czyszczenie i konserwację termy. Ogrzewanie termą gazową zawsze niesie za sobą pewne ryzyko, jeśli nie u nas to u sąsiada który nie będzie dokonywał przeglądu termy gazowej.

Ogrzewanie miejskie – z reguły ogrzewanie z MPEC jest odrobinę tańsze niż ogrzewanie gazowe. Wadą jednak jest brak niezależności w jego załączaniu. W zimne jesienne wieczory gdy jeszcze nie ma „okresu grzewczego” a jest nam zimno grzejniki są zimne gdyż nie my sterujemy jego źródłem zasilania.

Ogrzewanie z własnej kotłowni – coraz częściej spotykane szczególnie w blokach które nie są w centrum dużych miast. Takie ogrzewanie składa się z jednego centralnego kotła do którego jest rozprowadzane ciepło do mieszkań. Z reguły jest to ogrzewanie gazowe. Zazwyczaj jego koszty są troszkę wyższe niż ogrzewania miejskiego ale niższe są koszty podłączenia i tym samym koszty budowy nieruchomości. Takie ogrzewanie jest także bezpieczniejsze niż ogrzewanie termą gazową.

Ogrzewanie elektryczne, występujące jeszcze w starych kamienicach jest bardzo drogie. Ogrzewanie węglowe nie jest już praktycznie nigdzie stosowane poza starymi kamienicami, zazwyczaj miejskimi, ze względu na czasochłonną obsługę.

Jedna myśl nt. „Ogrzewanie”

  1. Są jeszcze stare bloki z ogrzewaniem węglowym. Wbrew pozorom nie takie złe rozwiązanie jak ktoś ma trochę czasu żeby dokładać i tani węgiel z Rosji: nie płacę rachunku za gaz i dzieki temu mam więcej pieniędzy.

    Znajoma założyła gaz i pluje sobie w brodę bo nie ma jej zimą dwa miesiące bo miesiąc u syna miesiąc w sanatorium a rachunek przychodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *

Poradnik dla kupujących mieszkanie