W starym czy nowym budownictwie

Mieszkania w starym budownictwie, w tzw. wielkiej płycie i w kamienicach są zazwyczaj tańsze. Gdy poszukujemy mieszkania dla rodziny w małym mieście może się okazać że w cenie 2 pokojowego mieszkania z kuchnią w starym budownictwie możemy kupić w nowym budownictwie co najwyżej kawalerkę: w przypadku poszukania lokum dla rodziny wybór staje się trywialny, pozostaje mieszkanie w wielkiej płycie.

Położenie mieszkań ze starego budownictwa dla wielu osób jest również korzystniejsze: są bliżej centrum miast i czy też bliżej mieszkań naszych rodzin. Nic dziwnego, w ścisłym centrum już dawno zagospodarowano przestrzeń: nie często więc widujemy tam całkiem nowe budynki.

Mieszkania w starym budownictwie są gorzej ocieplone lub nie całkiem ocieplone. Będą więc zimniejsze niż te w nowych blokach.

Sceptycy zakupu mieszkań w wieżowcach czy blokach z lat 60-tych, 70-tych czy 80-tych wskazują na to, że w okresie PRL-u bloki te były budowane na 30 – 40 lat. Obecnie ich wiek często wymaga sprawdzenia łączenia płyt. Na razie jednak nie słychać o zawaleniach się wieżowców z okresu PRL a zwolennicy tych mieszkań wskazują na sytuację z roku 1995 kiedy to w Gdańsku eksplozja gazu zniszczyła 3 dolne kondygnacje wieżowca ale górna jego część pozostała w całości. Dla wielu zwolenników tych starych budynków wydarzenie to świadczy o mocnej konstrukcji starych bloków.

Niestety z uwagi na większe koszty remontów starszych bloków ich mieszkańcy muszą płacić wyższe czynsze. Koszt czynszu dodatkowo zwiększa duże zużycie energii poprzez nieocieplone ściany.

Nowe budownictwo kojarzymy z ludźmi sukcesu, bogactwem i nowoczesnością: zupełnie tak samo kojarzyliśmy kiedyś bloki które dziś wydają nam się stare…

3 myśli nt. „W starym czy nowym budownictwie”

  1. Zdecydowanie tylko nowe bloki nowoczesne budownictwo i zamkniete osiedle! Zupelnie inne wrazenie mam jak odwiedzam kogos i mieszka w takiej nieruchomosci niz jak mieszka w „slumsie” starych blokow klatki popisane, sciany brudne, stare windy… wstyd kogos przyjmowac!

    1. Zdecydowanie się nie zgadzam. Na nowych blokach z reguły nie ma nikogo pod blokiem nie ma z kim porozmawiać, poplotkować o sąsiadach. Sami młodzi tylko w pracy siedzą…

  2. W naprawdę starym budownictwie: cegła, kamień, grube ściany jest fantastyczny efekt pojemności cieplnej ściany. Latem podczas upałów temperatura dochodzi do 23 stopni podczas gdy na poddaszu w nowym bloku gotujemy się a zimą gdy mamy rozgrzane raz mieszkanie to możemy wietrzyć a temperatura szybko się odzyska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *

Poradnik dla kupujących mieszkanie