Dlaczego rok 2014 był dobrym rokiem na rynku mieszkaniowym?

Popularne portale informacyjne zasypują internet informacjami o wysokiej sprzedaży mieszkań w 2014 z uwagi na zmiany zwiększające wymagany wkład własny. Dlaczego, naszym zdaniem, to NIE jest przyczyną wyżej sprzedaży nowych mieszkań?

  1. Mieszkania wreszcie zaczęły tanieć – to naszym zdaniem główny powód!
  2. Kredyt dziś w PLN tańszy niż kiedyś w CHF! Stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie. WIBOR 3M wynosi aktualnie zaledwie 2,06 %. Podczas gdy jeszcze nie tak dawno w 2008 roku wynosił on ponad 6 %. Podczas gdy LIBOR 3M CHF dla popularnych wtedy franków szwajcarskich oscylował w okolicach 2,5 %! Oznacza to, że obecnie kredyt złotówkowy jest tańszy niż kiedyś we frankach szwajcarskich!
  3. Wyż demograficzny szuka mieszkań! Po latach wynajmu i mieszkania u rodziców najmocniejszy wyż demograficzny 1982 – 1984 szuka pilnie własnych mieszkań. Oczywiście wspomagają go w tym osoby młodsze i troszkę starsze.
  4. Wkład własny 10 % wcale nie jest aż tak zaporowy! Osoba kupująca mieszkanie od dewelopera i tak musi mieć pieniądze na jego wykończenie. Dodatkowo wkład własny, wielu rodzinom zapewni program MdM.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *