Czy warto kupić teraz mieszkanie? (listopad 2010)

Mały kryzys na rynku nieruchomości spowodował że ceny mieszkań spadły. Decyzja czy warto zależy od wielu czynników. W głównej mierze od tego za ile.

Mieszkanie pod inwestycję (wynajem) czy dla siebie

Przede wszystkim mieszkanie można kupić albo do mieszkania… albo jako inwestycję. Jeśli kupujemy jako inwestycję musimy znaleźć tylko takie miejsce w którym weźmiemy za wynajem najwięcej w stosunku do wartości mieszkania.

Mieszkanie – inwestycja

Jeśli udałoby się nam znaleźć mieszkanie które kupimy za 100 000 zł i znajdziemy wynajmującego który da nam 800 zł miesięcznie na czysto uzyskując w ten sposób 9600 zł mamy stopę zwrotu 9,6 %. Jest to bardzo dobra stopa zwrotu z inwestycji. Jednak znalezienie takiego mieszkania lub wynajmującego za taką kwotę może być trudne… Obecnie mieszkania które możemy wynając za 800 zł/miesięcznie są warte nie 100 000 zł lecz około 160 000 zł. Oznacza to aktualną stopę zwrotu z wynajmu równą 6%. Inwestycja bezpieczna i przynosząca lepsze zyski niż najlepsza lokata w PLN która obecnie też da około 6%… z tym że minus inflacja. Z drugiej strony czy mieszkanie będzie które teraz kosztuje 160 000 zł będzie warte więcej za 5 czy 10 lat? To wszystko zależy od cen nieruchomości w przyszłości…

Inwestycja w nieruchmości i tak jest jednak bardziej bezpieczna niż lokata gdyż lokata nie ma w niczym pokrycia. Rząd Polski może dodrukować złotówki i oszczędności na lokacie stracą na wartości… mieszkania nie tak łatwo dobudować i rząd nie miałby w tym żadnego interesu (a z pieniędzy dodrukowanych może płacić np. emerytury).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ANTY spam *